e-sklep@bat.pl

SKŁADY I MARKETY BUDOWLANE

BAT materiały budowlane logo

Super Mata Isover - PROMOCJA!

Jak połączyć maksimum komfortu i oszczędności przy ocieplaniu poddasza?

Nawet trzy tysiące złotych rocznie można zaoszczędzić na ogrzewaniu domu, właściwie go ocieplając - obliczyli eksperci ISOVER. Impulsem do tych kalkulacji były wciąż rosnące ceny energii. Efektywna izolacja nie jest widoczna na co dzień w domu, ale ma ogromny wpływ na wydatki związane z ogrzewaniem, jak również na komfort mieszkania.

 

Za modelowy sposób ocieplenia domu przyjęto izolację podłogi o grubości 20 cm, izolację ścian o grubości 30 cm i dachu – 40 cm. Zestawiono te założenia z przeciętnymi grubościami ociepleń w większości domów, które budowane przed laty posiadają izolację podłóg, dachu czy ścian zwykle nie większą niż 5 cm. Jeśli zatem uzupełnimy ocieplenie do wartości właściwych, a dom ogrzewamy węglem „eko-groszkiem” – roczne oszczędności wyniosą ok. 1750 zł. Przy ogrzewaniu gazem zaoszczędzimy dwa i pół tysiąca złotych, a jeśli stosujemy olej opałowy lub energię elektryczną, to w portfelach pozostanie nam ponad trzy i pół tysiąca złotych.

 

Oprócz korzyści finansowej dobre ocieplenie poddasza to także komfort życia – właściwa temperatura, zdrowy mikroklimat, brak problemów z grzybem i pleśnią, a także dłuższa trwałość konstrukcji dzięki odprowadzaniu wilgoci przez inteligentną paroizolację o zmiennym oporze dyfuzyjnym.

 

A co można zrobić z zaoszczędzonymi tysiącami? Na to pytanie każdy może odpowiedzieć sobie sam.

 

Czym kierować się przy doborze materiału izolacyjnego?

 - Izolacja domu to inwestycja długofalowa i zwraca się stosunkowo szybko. Przy wyborze odpowiedniego materiału izolacyjnego warto spojrzeć więc w przyszłość i wybrać produkty, które właściwie spełnią swoją funkcję, a przy tym pozwolą maksymalnie obniżyć koszty eksploatacji domu – mówi Janusz Łyczko, kierownik marketingu ISOVER – w ofercie ISOVER klienci znajdą produkty o parametrach gwarantujących energooszczędność, a to wartość, która z pewnością zaprocentuje.

 

Dachy skośne należy izolować materiałem lekkim i sprężystym, nie będzie obciążał konstrukcji i wypełni przestrzeń między krokwiami, niwelując straty ciepła.

 

Sprawdźmy, jaki współczynnik przewodzenia ciepła λ (lambda) ma materiał izolujący. Im mniejsza lambda, tym lepiej. Lambda jest równie ważna, jak grubość: 30 cm wełny o lambdzie 0,044 izoluje o 33% gorzej niż izolacja o lambdzie 0,033.

 

Z oferty ISOVER godna polecenia jest Profit-Mata o lambdzie 0,035, zapewniającej znaczące oszczędności w kosztach ogrzewania, bądź Super-Mata (λ=0,033), a także nowość – Super-Mata-Plus z lambdą obniżoną aż do 0,032 W/mK.

 

Czy nasz projekt jest energooszczędny?

Zanim zmierzymy się z budową domu, warto przyjrzeć się projektom, które bierzemy pod uwagę, pod kątem izolacji przegród odpowiedzialnych za efektywność energetyczną całego budynku. W szczególności chodzi tu o dach oraz fasady, ale też i krawędzie styku izolowanych powierzchni.

 

Jak sprawdzić, czy architekt dobrze zaprojektował izolację naszego energooszczędnego domu? Wystarczy wziąć długopis i „objechać” przy jego pomocy przekrój pionowy budynku. Następnie „obrócić” budynek o 90 stopni – czyli w ten sam sposób zbadać drugi przekrój pionowy. Poza drzwiami i oknami nie powinno być żadnej przerwy w izolacji.

 

Co powinien wiedzieć wykonawca?

 Zanim zaczniemy izolować, przemyślmy, czy każdy element dachu możemy ocieplić. Potem może być już za późno i nie unikniemy strat ciepła np. przez niezaizolowaną murłatę. Izolacja musi otulać dom bez żadnych przerw. Jeśli użyjemy materiału w rolkach, to ograniczymy jego zużycie.

 

Odmierzamy rozstawy między krokwiami i tniemy rolkę na kawałki o długościach większych o 2cm niż rozstaw krokwi. Ocieplamy zawsze w dwóch warstwach, jedna warstwa prostopadle do drugiej – tak unikniemy liniowych mostków termicznych.

 

Przycinając wełnę w matach do wymiaru rozstawu krokwi należy robić to w poprzek rolki, a nie wzdłuż, bo w takim wypadku spora część izolacji się marnuje, chyba że wykonawcy resztki zaczynają „upychać”, co jest kolejnym błędem, bo wtedy nikt nie jest w stanie skontrolować grubości materiału.

 

Ważne jest też, aby zachować szczelinę wentylacyjną nad izolacją, jej brak może skutkować wykraplaniem się pary wodnej w izolacji i rozwojem grzybów lub pleśni.

 

Dom musi oddychać

Ocieplone poddasze trzeba chronić przed wilgocią - również z wnętrza domu. Przenikaniu pary wodnej do przegrody przeciwdziała paroizolacja.

 

Część producentów rekomenduje stosowanie paroizolacji tylko w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności (łazienki, pralnie). ISOVER zaleca  zastosowanie jej na całej powierzchni – para wodna może bez ograniczeń przemieszczać się z łazienki do przylegającego pokoju.

 

Dach skośny musi być wentylowany (wloty i wyloty powietrza znajdują się w kalenicy i przy okapie), inaczej w domu może pojawić się grzyb i pleśń.

 

Stosujmy zawsze paroizolację pod izolacją i wiatroizolację nad izolacją. Ponieważ ciepło ucieka poprzez dach zimą na zewnątrz budynku, a latem napływa ono do wewnątrz budynku, izolacja paroizolacyjna powinna mieć zmienny opór dyfuzyjny (zimą wysoki, latem niski).

Takie folie są już obecne na polskim rynku – nowością o szczególnie godnych polecenia parametrach i właściwościach aplikacyjnych jest ISOVER Vario XtraSafe. Aby zapewnić szczelność, system ISOVER Vario XtraSafe oprócz folii o poszerzonym zakresie zmienności oporu dyfuzyjnego (0,3-20m) zawiera również odpowiednie taśmy i kleje niezbędne do odpowiedniego, szczelnego, a przy tym łatwego (dzięki nowatorskiej technice łączeń) montażu.

 

Do końca grudnia trwa super promocja w BAT - Do każdej rolki wełny ISOVER dodajemy bon o wartości 10 zł. na kolejne zakupy! 

Zapraszamy serdecznie do naszych oddziałów!< System Suchej Zabudowy Rigips Marka Creaton w BAT >
Createdy by Studio Spectro