BAT materiały budowlane logo
Baza wiedzy

Tagi:

     

Fotowoltaika - inwestycja w oszczędności

Instalacje OZE to najlepszy sposób na stworzenie domowej elektrowni słonecznej. Temat fotowoltaiki powinien stać się bliższy osobom, które chcą się uniezależnić od rosnących cen energii elektrycznej. W tym artykule postaramy się wyjaśnić fotowoltaikę od podstaw. Omówimy jej działanie, rzeczywisty wpływ na ekologię i nasze portfele.

Trochę teorii – fotowoltaika oznacza technologię polegającą na przemianie światła słonecznego w energię elektryczną. Tego typu system odnawialnych źródeł energii składa się z tzw. paneli fotowoltaicznych, pokrytych warstwą krzemu. Moduły absorbują promienie słoneczne, a pozyskana w ten sposób energia słoneczna zostaje przekształcona w energię elektryczną o stałym napięciu. Ważnym elementem fotowoltaiki jest również inwerter (falownik). To dzięki niemu prąd stały zostaje przekształcony na prąd o zmiennym napięciu czyli takim, jaki płynie w gniazdku.

Poza panelami oraz falownikiem bardzo ważnymi elementami są także przewody łączeniowe, które służą do połączenia ze sobą paneli fotowoltaicznych i inwertera oraz podłączenia falownika do rozdzielnicy w domu. Bardzo istotne jest tu, aby przewody te były przewodami solarnymi o odpowiednim przekroju (zależnym oczywiście od mocy instalacji). Zastosowanie przewodów solarnych jest bardzo ważne zwłaszcza na zewnątrz instalacji, czyli przy połączeniach paneli. Przewody te są odporne na promieniowanie UV oraz warunki atmosferyczne dzięki czemu nie ulegają uszkodzeniu. Zakładając fotowoltaikę nie wolno zapominać o zabezpieczeniach zarówno po stronie DC (prądu stałego) jak i AC (prądu zmiennego). Wszystkie elementy domowej elektrowni słonecznej są bardzo drogie. Warto więc się upewnić, że są one dobrze zabezpieczone i w przypadku wystąpienia przepięcia nie dojdzie do uszkodzenia falownika oraz istniejących obwodów w budynku.

Sprawców tego całego „eko-energetycznego” zamieszania, czyli panele solarne, możemy podzielić na dwie grupy – panele monokrystaliczne i polikrystaliczne. Te pierwsze wykonane są z jednego kryształu krzemu. Dzięki takiej jednorodnej strukturze osiągają one wysoką sprawność w przetwarzaniu światła słonecznego na prąd. Jednocześnie są znacznie droższe niż panele polikrystaliczne. Te zbudowane są z wielu płytek pokrytych krzemem. Osiągają niższą sprawność niż ich monokrystaliczne odpowiedniki. Jednak ze względu na to, że różnica ta nie jest wielka, a ponadto panele polikrystaliczne są znacznie tańsze, to one są najczęściej wybierane przez inwestorów.

Gdzie montować panele fotowoltaiczne? Wybieramy lokalizację

Nawet najdroższa i najlepsza instalacja OZE nie będzie spełniała swojej roli, jeżeli nie będzie umieszczona w odpowiednim miejscu. Najlepiej wybrać przestrzeń, która cechuje się wysokim nasłonecznieniem. Dlatego też panele fotowoltaiczne najczęściej możemy zauważyć na dachach domów – siłą rzeczy na ten element budynku pada najwięcej światła. Zazwyczaj zaleca się montowanie paneli na południowej części dachu, pod kątem 30-45 stopni.

Dach jednak nie jest jedynym dopuszczalnym miejscem do montażu fotowoltaiki. Czasami jest to wręcz zły pomysł. Niekiedy dach ma za małą powierzchnię lub jego krzywizny uniemożliwiają dotarcie wystarczającej ilości promieni słonecznych. Wtedy zamontowanie tam instalacji fotowoltaicznej będzie mijało się z celem. Nie jest to powód do zmartwień dla posiadaczy dużych działek. Panele fotowoltaiczne można bowiem montować też na gruncie, za pomocą przystosowanych do tego stojaków. Jeżeli bardzo zależy nam na instalacji OZE, możemy zamontować panele również na ogrodzeniu na tzw. wysięgnikach.

Fotowoltaika – Twój wpływ na środowisko

Pora otworzyć się nieco szerzej na temat fotowoltaiki. Choć perspektywa domowej elektrowni i brak rachunków za prąd jest kusząca, to przecież drugim najważniejszym celem tej instalacji jest wpływ na środowisko i zdrowie, czyli jednym słowem na przyszłość.

Tuż obok energii produkowanej przez wiatr i wodę, energia słoneczna należy do odnawialnych źródeł energii. W przeciwieństwie do innych surowców takich jak np. węgiel i gaz ziemny, zasoby te nie ulegają wyczerpaniu. Jest to korzyść zarówno finansowa jak i ekologiczna.

Być może jednak najważniejszą zaletą fotowoltaiki jest fakt, że nie wytwarza ona żadnych spalin. Natomiast rosnąca emisja zanieczyszczeń na skutek pozyskiwania energii z tradycyjnych źródeł mówi sama za siebie. Powiększająca się dziura ozonowa oraz potęgujący się efekt cieplarniany w znacznej części spowodowany jest paleniem w piecach właśnie za pomocą m.in. węgla.

Opłacalność inwestycji

Odpowiednio dobrana instalacja fotowoltaiczna potrafi skutecznie zmniejszyć koszty energii elektrycznej. Fotowoltaika to również zabezpieczenie przed nieustannymi podwyżkami cen energii. Kiedy produkujemy prąd we własnej mikroinstalacji, możemy zużywać wyprodukowaną energię na bieżąco. Dodatkowo użytkownik ma możliwość, aby każdą oddaną do sieci kilowatogodzinę (z wyprodukowanych nadwyżek) odebrać w dowolnym momencie od zakładu energetycznego w ciągu roku rozliczeniowego. Nie ponosi on z tego powodu dodatkowych opłat dystrybucyjnych. Utrzymanie mikroinstalacji nie generuje ponadto wielkich kosztów i jest praktycznie bezobsługowe.

Jakie zyski finalnie przynosi fotowoltaika? Przejdźmy do liczb.

Fundacja Banku Ochrony Środowiska przygotowała analizę korzyści finansowych, które wiążą się z inwestycją w domową instalację fotowoltaiczną o mocy 5 kW. Zużycie energii w przykładowym gospodarstwie czteroosobowym to około 5000 kWh rocznie, przy cenie energii, która wówczas wynosiła średnio 0,55 zł za1 kWh zużytej energii elektrycznej. W tym przypadku za energię zużytą w ciągu roku zapłacimy: 5000 kWh * 0,55 zł/kWh = 2475 zł. Dobrze zaprojektowany system fotowoltaiczny powinien produkować średnio 900 kWh w ciągu roku z 1 kW zainstalowanego. Zatem mając instalację o mocy 5 kW produkcja systemu powinna wynieść około: 5 kW * 900 kWh = 4500 kWh.

Teoretycznie system pozwoli na pokrycie 90% zapotrzebowania energetycznego czteroosobowego gospodarstwa domowego. Rachunek za energię elektryczną wyniesie: 5000 kWh – 4500 kWh = 500 kWh. Zatem finalnie mamy: 500 kWh * 0,55 zł/kWh = 275 zł w ciągu roku.

Must have nowoczesnego domu

Do niedawna fotowoltaika była tylko ciekawostką ze świata innowacyjnych, ekologicznych rozwiązań, wydawała się być niedostępna dla zwykłych ludzi. Dziś system fotowoltaiki przechodzi prawdziwy boom.

Pozyskiwanie energii można dopasować do własnych potrzeb dzięki uniwersalności i elastyczności fotowoltaiki. Zapewnia to dowolna liczba modułów, które można zainstalować. Instalacje OZE sprawdzają się zarówno w przypadku ogromnych ekofarm, jak i domów jednorodzinnych. Zakup całego systemu jest dość kosztowny, jednak dobrze dobrana i zamontowana fotowoltaika może się zwrócić. Warto zainteresować się tym rozwiązaniem już teraz – wówczas oszczędności przyjdą szybciej.

 

Weź udział w projekcie "Dom EnergoOszczędny z BATem" - wypełnij formularz i zacznij oszczędzać już dziś!
Createdy by Studio Spectro