e-sklep@bat.pl

SKŁADY I MARKETY BUDOWLANE

BAT materiały budowlane logo
Baza wiedzy

Tagi:

     

"Czyste Powietrze"

Znam biegaczy, którzy czekają na zimę. Marzą, aby zrobić trening po mroźnym lesie. Czuć pod stopami śnieg. Oddychać mroźnym, leśnym powietrzem. Koniecznie leśnym, bo przecież nie miejskim - smogowym. Na co dzień nie myślimy o zgubnym wpływie zanieczyszczonego powietrza na nasz organizm. Alergie, choroby płuc, bóle głowy i zaburzenia pracy wątroby to skutki pyłów i gazów emitowanych przez kotłownie domowe. Od  niedawna mamy program, którego celem jest poprawa naszego komfortu życia i mieszkania. Mowa oczywiście o "Czystym Powietrzu".

Głównym celem programu jest doprowadzenie do wymiany przestarzałych pieców na nowoczesne kotły oraz termomodernizacja budynków jednorodzinnych. Program przewiduje dwie formy finansowania – dotację i pożyczkę. Skierowany jest najszerzej do właścicieli zamieszkujących wybudowane już domy jednorodzinne. Jeśli należysz do tej grupy możesz wymienić swój stary piec na nowe źródło ciepła, ale nie tylko. Program przewiduje dofinansowanie do docieplenia ścian, wymiany stolarki okiennej i drzwiowej, a nawet zakup kolektorów słonecznych. Ustawa określa maksymalny jednostkowy koszt kwalifikowany na jeden budynek. W uproszczeniu – przewiduje ile najwięcej możesz zapłacić za np. kocioł węglowy i do tej kwoty udziela wsparcia.

Twoja decyzja o skorzystaniu z programu nie tylko wpłynie na jakość powietrza, ale również na stan Twojego portfela. Dobrze zaizolowany dom to mniejsze rachunki za ogrzewanie. Audyt energetyczny jest pomocnym narzędziem jeśli chcesz zrobić remont generalny i nie wiesz o jakie elementy zadbać. Jest to forma inwentaryzacji techniczno - budowlanej dokonanej przez uprawnioną osobę, która najpierw ocenia wszystkie elementy domu pod kątem termoizolacyjności. Następnym etapem jest wskazanie konkretnych zaleceń rozwiązań wraz z określeniem ich opłacalności.

Aby otrzymać wsparcie w formie dofinansowania pamiętaj o kilku zasadach :

  • Minimalny koszt całego projektu nie może być mniejszy niż 7 tys.
  • Dofinansowanie liczone jest do maksymalnej kwoty 53 tys. Jeśli przekroczysz tę kwotę to jedynie różnicę będziesz musiał ponieść w całości.
  • Masz dwa lata na zakończenie prac. Okres jest liczony od dnia zawarcia umowy o dofinansowanie.
  • Możesz zgłosić nawet prace rozpoczęte po 1.01.2018, ale nie skończone.

 

Właściciele domów w budowie mogą otrzymać wsparcie przede wszystkim na zakup i montaż nowego źródła ciepła. Wybór producenta kotła zależy od Ciebie, ale ważne, by był efektywny energetycznie. W skrócie – posiadał klasę Ekodesign. To wymaganie dotyczy również wnioskodawców zamieszkujących już domy.

Kwota dotacji zależy od miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym właściciela budynku. Najwięcej, bo aż do 90 % dotacji można otrzymać jeśli kwota miesięcznego dochodu na osobę nie przekracza 600 zł. Najmniej czyli 30 %, gdy wynosi ponad 1600 zł. Szczegółowa tabela jest dostępna na stronie www.mos.gov.pl/czyste-powietrze.

Możesz otrzymać dotację nie tylko na działania związane z pracami, ale również na przygotowanie się do termomodernizacji. Program dokładnie przewiduje maksymalny jednostkowy koszt np. dokumentacji projektowej czy wspomnianego już audytu energetycznego, który również może być wliczony do dofinansowania.

Chciałbyś skorzystać z dofinansowania, ale nie masz funduszy? Program „Czyste powietrze” przewiduje taką sytuację. Możesz otrzymać pożyczkę na dogodnych warunkach. Jej maksymalna wysokość jest zależna od kwoty miesięcznego dochodu na mieszkańca budynku. Na stronie ministerstwa znajdziesz tabelę przedstawiającą wskaźnik procentowy maksymalnej wysokości pożyczki. Wniosek o dofinansowanie możesz złożyć osobiście w oddziale WFOŚiGW lub drogą elektroniczną. Pamiętaj o formularzu wniosku i załącznikach! Ich szczegółowa lista znajduje się na stronie internetowej programu.

Program „Czyste Powietrze” jest rewolucją w zakresie zarówno ochrony środowiska jak i termoizolacyjności polskich budynków jednorodzinnych. Jest to ogromne wsparcie dla osób pragnących zadbać zarówno o swój portfel jak i o środowisko. Nabór wniosków jest prowadzony w trybie ciągłym, aż do końca 2027 roku. Mamy więc sporo czasu na wybranie najlepszego dla siebie rozwiązania, dlatego warto wybrać takie, które będzie po prostu najbardziej kompleksowe.

Każdy kolejny dobrze zaizolowany dom, posiadający nowoczesny proekologiczny kocioł będzie krokiem do poprawy zarówno zdrowia jak i środowiska. Twórcom programu zależy, aby jak najwięcej osób miało okazję z niego skorzystać. Dbając o swój dom zadbasz także o czyste środowisko dla swoich dzieci.

Jesteś zainteresowany programem i chcesz otrzymać nawet do 50 000 zł na termomodernizację swojego domu?

Nasza firma obsługuje kompleksowo program "Czyste powietrze", pomagamy na każdym etapie - od wypełnienia wniosku, kalkulacji kosztów, po dobór odpowiednich materiałów oraz rzetelnego wykonawcy.

Wypełnij formularz online lub napisz do nas wiadomość e-mail na adres:
czystepowietrze@bat.pl
Createdy by Studio Spectro