BAT materiały budowlane logo
Baza wiedzy

Tagi:

     

Budowa domu czyli na czym warto oszczędzić, a na co wydać ostatni grosz

Jeden z naszych klientów powtarzał, że „tanio to można obiad zjeść, ale nie dom wybudować”. W stu procentach się z tym zgadzamy, ale.. Czy trzeba wydać fortunę, aby cieszyć się wygodnym i bezpiecznym domem? Niekoniecznie. Doświadczeni inwestorzy wiedzą kiedy można zaoszczędzić i w jakich sytuacjach tego nie robić. Zdradzimy Ci ich tajemnice!

Uczciwa i doświadczona ekipa budowlana to must have

Wykonawcy. Temat rzeka, prawda? Każdy z nas słyszał niejedną historię o budowlańcu, który nie zjawił się w umówionym terminie albo zniszczył to co teoretycznie miało być proste do wykonania. Dlatego na dobrych wykonawcach nie warto oszczędzać. Nigdy. Tym bardziej, że źle wykonana praca to też zmarnowany materiał, który często nie nadaje się do powtórnego wykorzystania. Teoretycznie można powalczyć w sądzie, ale tego nikt z nas nie lubi. Nasi klienci dlatego często pytają nas gdzie mają szukać „dobrego wykonawcy”. My uważamy, że nic tak się nie sprawdza jak rekomendacja wśród znajomych lub rodziny. Opinia z pierwszej ręki jest zawsze najrzetelniejsza. Im większe doświadczenie u wykonawcy, tym większa szansa na dobrze wykonaną pracę. Zawsze możesz zapytać o ostatnie zlecenia. Uczciwy i dokładny budowlaniec nie wstydzi się swojej pracy.

Na tych elementach domu nie warto oszczędzać

Fundamenty, ściany, kominy i instalacje czyli wszystko co jest ukryte i głęboko schowane. To jest warte każdej wydanej złotówki. Koszt np. naprawy nieszczelnej izolacji fundamentowej jest ogromny. Dlatego te prace trzeba wykonać solidnie raz na zawsze. Podobnie w temacie izolacji ścian i dachu. Ciepły styropian na elewacji i wełna na poddaszu to jednorazowy koszt, który w dodatku szybko się zwróci.

Doświadczenie innych budujących podobny dom

Architekci wnętrz często radzą swoim klientom żeby przed zamówieniem mebli pomieszkali przez jakiś czas w nowym mieszkaniu i w ten sposób poznali swoje nawyki. Dzięki temu będą wiedzieli, gdzie chcieliby np. postawić stół, a gdzie zostawić wolną przestrzeń. Mamy podobne zdanie! Wiemy, że nie można zamieszkać w domu, który jest tylko na projekcie, ale od czego jest wyobraźnia albo... fora internetowe. Wiele projektów jest popularnych wśród inwestorów i w związku z tym działają grupy na FB, gdzie ludzie dzielą się swoim doświadczeniem. Warto tam zajrzeć, a przy okazji poznać opinie osób budujących dom podobny do Twojego. To skarbnica wiedzy i oszczędności. Inni mogą dostrzec buble projektowe, których Ty wcześniej nie zauważyłeś. Bo po co Ci np. drzwi przesuwne na tarasach, które są zablokowane krzesłami w jadalni? Swoją drogą żałuję, że nikt nie zwrócił mi na to uwagi. Niestety.

Wybieraj świadomie

Wykończenie domu czyli wybór mebli, podłóg, drzwi to dla wielu czas trudnych wyborów. Płytki polskie czy włoskie? Naszym zdaniem nie warto wydawać fortuny na produkt zagraniczny skoro rodzime są bardzo dobrej jakości. Przy okazji wesprzesz polską gospodarkę, a to deceniamy. Deska drewniana czy panel winylowy? Ten drugi łatwiej usuniesz, gdy Ci się znudzi. Jeśli chodzi o jakość to oba są podobnie trwałe. Wszelkie dodatki takie jak poduszki, wieszaki możesz kupić w sieciówkach za małe pieniądze. Gdy Ci się „opatrzą” wymienisz na nowe.

Szukaj oszczędności tam, gdzie jest to możliwe

Nasz zaufany dostawca zawsze powtarzał, że „zaoszczędzić można na firankach, a nie na kominie, bo gdy to pierwsze Ci się znudzi to wymienisz na nowe. Z kominem nie jest tak łatwo.” Radzimy podobnie. Szukaj oszczędności tak, aby później nie żałować albo co gorsze dwa razy płacić.
< Ytong Jumbo czyli najszybszy bloczek na rynku Cztery niezbędne elementy okna VELUX, na które Cię stać >
Createdy by Studio Spectro